Instagram Reklamları

İnternet reklamları şirketlere geniş kitlelere ulaşma, diyalog kurma ve satışları artırma gibi birçok nedenden dolayı cazip gelmektedir. Geleneksel reklam çalışmalarına oranla maliyetinin daha düşük olması ise ayrı bir cezbedici özellik. Dünyanın en yaygın sosyal ağı olan Instgaram kişisel iletişimin yanı sıra reklam platformu olarak da kullanılmakta. Dünyanın en kalabalık üçüncü ülkesi olarak lanse edilen Instgaram reklam yatırımı yapan şirketleri anlamak mümkün. Peki şirketlerin Instgaram reklamlarından elde etmek istedikleri sonuç nedir?

Ad Age’in yapmış olduğu ankete göre şirketlerin büyük bir çoğunluğu Instgaram reklamları ile direkt olarak ekstra satış elde etmek yerine, marka tanınırlığını artırmayı hedeflemekte. Bu durum firmaların aslında Instgaram reklamcılığını satışa döndürme noktasındaki eksikliklerini akıllara getiriyor.

Ad Age’in yapmış olduğu araştırmaya göre firma yöneticilerinin Instgaram reklamları ile hedefledikleri diğer olgular şunlardır.

Markanın tanırlılığını artırmak : %45.9
Websitelerinin trafiğini artırmak: %17.6
Fan ya da beğeni sayısını arttırmak :%12.1
Müşterilerle iletişimde olmak: %8.9
Satış elde etmek: %8.4
Sosyal ilişkide bulunmak: %2.0

Yukarıdaki sonuçlarda da görüldüğü üzere pazarlama yöneticilerinin Instgaram reklamlarında markanın tanınırlılığını arttırmak ile satış elde etmek arasındaki büyük farkı kapatmak için stratejiler geliştirmesi ve yapılan yatırımdan satışlar ile geri dönüş elde etmesi gerekmektedir.